Derivace
Zpět || Zpět na hlavní stránku

Na střední škole se studenti dostávají k pojmu derivací. Na tabuli jim sice učitelé vysvětlí, že derivace je vlastně limita jistého podílu, kterému se říká diferenční, že když se to nakreslí tak to vypadá takhle a takhle... Napíší tak tu limitu jako definici derivace a pak do studentů začnou hustit vzorce pro derivování... Případně ještě odkáží na tabulky... A to je vše...

A při tom všem vůbec neuvažují o tom, ukázat studentům jak vlastně tyhle vzorce pro derivování vznikly... Že nespadli z nebe, že je někdo odvodil. A nakonec ani nedoufají v to, že by studenti postup odvození alespoň základních derivací mohli pochopit. A přitom to není až tak těžké a nepochybuji o tom, že kdo ze studentů se nad tím trochu zamyslí, nebude pro něj problém si pak některé vzorce místo biflování zpaměti přímo z definice derivace odvodit. A proto, HURÁ na to!!!

Takže nejdříve trochu teorie... Hodně často při vyšetřování průběhu funkcí nás zajímá, jak rychle dochází ke změně funkčních hodnot dané funkce vůči velikosti přírůstku argumentu. Nebo-li, jak je velká či malá změna funkční hodnoty vůči změně argumentu. A právě tuhle vlastnost zkoumáme pomocí zlomku, kterému se říká diferenční (už jsem o něm psal výše) a má tento tvar:



Když si to nakreslíme, vypadá situace následovně:



Je zcela zřejmé, že diferenční zlomek nám vyjadřuje směrnici sečny s. Nás ale bude zajímat případ, kdy se naše x limitně blíží x0. Budeme tedy hledat smernici přímky (tečny t), která má rovnici (vycházející z obecné rovnice přímky):

y – y0 = k0.(x – x0)

nebo - li

f(x) – f(x0) = k0.(x – x0)

Zvolíme tedy bod C = [x, f(x)] takový, že x Î U(x0) a x ą x0. Body B a C vytvoří již zmiňovanou sečnu.

Lze tedy očekávat, že při x ® x0 se bude C ® B a sečna s ® tečně t. Řekneme potom, že přímka t je tečnou grafu funkce f(x) v bodě x0 právě tehdy, když platí:

           1) tečna t prochází bodem
                     B = [x0, f(x0)]
           2) tečna t má směrnici:
                    

Definice vlastní/nevlastní derivace
Na základě výše zmíněných vlastností tečny definujeme tedy derivaci takto: říkáme, že funkce f(x) definovaná na jistém U(x0) má vlastní/nevlastní derivaci prvního řádu v bodě x0, právě když existuje vlastní/nevlastní limita:

                    

Analogickým způsobem definujeme i vlastní/nevlastní derivace zprava a zleva. V různých matematických učebnicích a textech se zkutečnost, že funkce f(x) má derivaci zapisuje různě.

Nejpoužívanějšími zápisy jsou tyto:



Funkce f(x) má v bodě x0 první derivaci f’(x0) právě když má v bodě x0 derivaci z leva f-’(x0) i derivaci zprava f+’(x0), přičemž se tyto derivace rovnají.

Definice derivace funkce na intervalu:

Funkce f(x) má 1. derivaci f’(x) na otevřeném intervalu (a, b) právě, když pro každé x Î (a, b) existuje derivace f’(x).

Funkce f(x) má derivaci f’(x) na uzavřeném intervalu právě, když existují derivace f’(x) na intervalu (a, b) a existují i derivace f+’(a) a f-’(b).

Funkce f(x) má derivaci f’(x) na polouzavřeném intervalu +’(a).

Funkce f(x) má derivaci f’(x) na polouzavřeném intervalu (a, b> právě, když existují derivace f’(x) na intervalu (a, b) a existuje i derivace f-’(b).

Odvození derivačních vzorců:

Tak pro tuto chvíli teorii bylo učiněno zadost a teď se vrhneme na odvození některých jednodušších derivačních vzorečků. Všechny vzorce budeme odvozovat z definice derivace, takže pro připomenutí, derivace je definována limitou:



A teď už konečně samotná odvození:

f(x) = c = konstanta

                    

f(x) = xn

                    

f(x) = sin x

                    

f(x) = ex


|| Seznam || AltaVista || Yahoo ||